ԱԳՆ-ն մշտական կապի մեջ է Մինսկի խմբի համանախագահ և ՀԱՊԿ անդամ երկրների հետ. Մնացականյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը Ադրբեջանի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին սանձազերծված գործողություններից հետո մշտական կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին կառավարության արտահերթ նիստում ասաց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Երեկվանից արդեն մենք մշտական կապի մեջ ենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագ երկրների, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ: Տեղեկատվության փոխանակման և համակարգման առումով այդ աշխատանքը շարունակական է և հիմա էլ է շարունակվում, դրան զուգահեռ մենք նաև կապի մեջ ենք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետ, սա նույնպես շարունակական է և բնականաբար այդ առումով մեր աշխատանքը բոլոր մնացած գործընկերների հետ շարունակվում է և ընթացիկ»,- ասաց Մնացականյանը:
Նախարարը հավելեց, որ ԱԳՆ-ն թափանցիկորեն տեղեկացնում է ընթացքի, բոլոր այն զարգացումների մասին, որ տեղի են ունենում այդ ուղղությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էրոր Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններումՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել: «Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո Ադրբեջանի զինծառայողներըթողնելով ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենանվերադարձել են իրենց դիրքԺամը 13: 45-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձըկիրառելով հրետանային կրակսակայն ճնշվել են հայկական կողմից ևկորուստներ կրելովհետ շպրտվել»,- հայտնել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնաեկ Շուշան Ստեփանյանը՝ հավելելովոր հայկական կողմից կորուստներ չկան:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Ադրբեջանական զինուժի սադրիչ գործողությունները խստագույնս դատապարտելի են, իսկ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կրելու է տարածաշրջանային ապակայունացման անկանխատեսելի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը: