Վազգեն Մանուկյանը հայտնել է Հանրային խորհրդից դուրս գալու մասինPublic Council President Vazgen Manukyan resigns
Հայաստանի Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը հայտնել է խորհրդից դուրս գալու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Վազգեն Մանուկյանը հայտարարություն է տարածել, որում հայտնել է, որ Հանրային խորհրդում իր գործունեությունը համարում է անիմաստ և դուրս է գալիս խորհրդից, ինչի մասին գրավոր տեղեկացրել է կառավարությանը:
«Իշխանության նպատակը պետք է լիներ հասարակության մեջ առկա ճաքերը մեղմելը, համերաշխության մթնոլորտ ստեղծելը, ժողովրդին համախմբելը: Այդ նպատակի իրականացման համար ամենաարդյունավետ գործիքներից մեկը կարող էր լինել հենց Հանրային խորհուրդը, որի կարևոր գործառույթներից մեկը, համաձայն օրենքի, Կառավարության, պետական կառավարման համակարգի մարմինների և  քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների միջև փոխադարձ  վստահության, երկխոսության և գործընկերային հարաբերությունների ձևավորմանը նպաստելն է: Հանրային խորհրդի վերջին նիստին ես Ձեզ ներկայացրեցի, որ մի քանի անգամ փորձել եմ հանդիպել վարչապետի հետ, գտնել համագործակցության եզրեր՝ թուլացնելու հասարակության մեջ առկա լարվածությունը և Հանրային խորհրդի միջոցով կանխելու որոշ քայլեր, որոնք, իմ կարծիքով, վտանգավոր են պետության համար: Գիտեք նաև, որ այդ փորձերն ապարդյուն են անցել:
Մեր վերջին նիստից անցել է որոշակի ժամանակ, և նորից ոչ մի արձագանք: Այս պայմաններում իմ հետագա գործունեությունը Հանրային խորհրդում համարում եմ անիմաստ և դուրս եմ գալիս խորհրդից, ինչի մասին արդեն գրավոր տեղեկացրել եմ կառավարությանը:
Կշարունակեմ պայքարը հանուն մեր պետության և ժողովրդի շահերի, ինչպես պայքարել եմ իմ ողջ կյանքի ընթացքում:
Սիրելի՛ գործընկերներ, շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորիդ: Շատերիդ հետ հետաքրքիր ու դժվարին ճանապարհ ենք անցել դեռևս 2009 թվականից՝ փորձելով  ստեղծել քաղաքակիրթ հարթակ, ձևավորել հանրային նոր մշակույթ, գտնել փոխզիջումային լուծումներ հասարակության ու իշխանության միջև ծագած խնդիրների, վեճերի և լարվածության ժամանակ:
Հուսով եմ, որ Հանրային խորհուրդը կշարունակի պահպանել իր որակը և կշարունակի ծառայել  իր նպատակներին»,- ասված է Վազգեն Մանուկյանի տարածած հայտարարության մեջ:
President of the Public Council of Armenia Vazgen Manukyan is stepping down.
Manukyan announced his resignation in a letter addressed to members of the body. In the letter, he said he finds his future activities in the Public Council to be “meaningless”. He said he has notified the government about his decision.
“The government’s goal was supposed to be mitigating the cracks existing in society, creating an atmosphere of solidarity, and uniting the people. One of the most productive levers for implementing this goal could’ve been the Public Council itself, one of the important functions of whom, according to law, is to contribute to the development of mutual trust, dialogue and collegial relations between the government, public administration bodies and the civil society institutions. At the latest session of the Public Council I presented to you that I’ve tried several times to meet the Prime Minister to find ways of cooperating for easing the existing tension within the society and through the Public Council to prevent certain steps which in my opinion are dangerous for the state. You are also aware that these attempts were in vain. Some time has passed since our last session, and again no response. In these conditions I find my further activity in the Public Council to be meaningless and I am leaving the council, about what I have already notified the government.
I will continue the struggle for the interests of our state and people, like I’ve struggled during my entire life.
Dear colleagues, I thank you all. With many of you we’ve passed an interesting and difficult path back since 2009, trying to create a civilized arena, develop a new public culture, to find compromise solutions during problems, disputes and tensions between the society and the government. I hope the Public Council will continue maintaining its quality and will continue serving its goals,” Manukyan said in a statement addressed to his colleagues.