ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով Արման Կիրակոսյանը դիվանագիտական երկարամյա անբասիր ծառայության համար հետմահու պարգևատրվեց Պատվո շքանշանով։ «Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ հուլիսի 23-ին Արմեն Սարգսյանը շքանշանը հանձնեց Արման Կիրակոսյանի հարազատներին։
«Թվում է, թե այս պարգևն Արմանին պետք է հասներ տարիներ առաջ, սակայն կարծում եմ, որ այն երբեք ուշացած չէ, որովհետև Արման Կիրակոսյանի կյանքը շարունակվելու է, և մեր գնահատականը Արմանին իր գործունեությանը, որպես գիտնական և դիվանագետ, որպես մարդ, շարունակվելու է: Եվ ոչ միայն այսօր, ապագայում նույնպես մենք հավաքվելու ենք գնահատելու, մեր ընկերոջ, մեր գործընկերոջ փայլուն կյանքը»,- ասաց Սարգսյանը։
Շքանշանի հանձնման արարողությանը ներկա էին նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, դիվանագիտական ծառայության աշխատակիցներ, պատմաբաններ, Արման Կիրակոսյանի ընկերները:
Հունիսի 6-ին, 63 տարեկան հասակում, կյանքից հեռացել է Մեծ Բրիտանիայի և ՀյուսիսայինԻռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ ևլիազոր դեսպան Արման Ջոնի Կիրակոսյանը։
Արման Կիրակոսյանը ծնվել է 1956թ., Երևանում։ 1977թ. ավարտել է Խաչատուր Աբովյանիանվան Հայկական պետական մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ևաշխարհագրության ֆակուլտետը, իսկ 1980թ.՝ համանուն ինստիտուտի ընդհանուր պատմությանամբիոնի ասպիրանտուրան։ 1991թ.-ից ներգրավվել է դիվանագիտական ծառայության մեջ. 1991-1994թթ. եղել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ, 1992-1993թթ.` ՀՀարտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար։ 1994-1999թթ. դիվանագիտականծառայությունը շարունակել է Հունաստանում՝ որպես ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, 1995-1999թթ. համատեղության կարգով նշանակվել է Կիպրոսում, Սլովենիայում, Խորվաթիայում, Ալբանիայում և Հարավսլավիայի Դաշնային Հանրապետությունում ՀՀ դեսպան, 1999-2005թթ.` ԱՄՆ–ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունումՀՀ մշտական դիտորդ, 2005-2011թթ. զբաղեցրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարիտեղակալի պաշտոնը։ 2011-2018թթ. նշանակվել է Ավստրիայի ՀանրապետությունումՀայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, ԵԱՀԿ–ում ՀՀ առաքելությանղեկավար, Վիեննայում Միավորված ազգերի կազմակերպության գրասենյակում և այլմիջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի Հանրապետության մշտականներկայացուցիչ, 2016-2019թթ.՝ համատեղության կարգով Խորվաթիայում ՀայաստանիՀանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան։ 2018թ. նոյեմբերին նշանակվել է ՄեծԲրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀայաստանիՀանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան։ Արման Կիրակոսյանը մեծ հետք է թողելհայկական պատմագիտության մեջ։ Նա պատմական գիտությունների դոկտոր է, բազմաթիվգիտական աշխատությունների և հոդվածների հեղինակ։ Հայկական հարցի և Հայոցցեղասպանության մասին Արման Կիրակոսյանի մեծարժեք աշխատությունները թարգմանվել եննաև օտար լեզուներով և կարևոր դեր ունեցել այս հարցերի հանրայնացման գործում։ ԱրմանԿիրակոսյանն արժանացել է կառավարական և հասարակական բազմաթիվ պարգևների. 2017թ. պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով։