Քաղաքակիրթ ժողովուրդներու պատմութեան մէջ քաղաքական կամքը կ’արտայայտուի գաղափարախօսային բանաձեւումներէ բխող «հաւատոյ հանգանակ»ներով: Կուսակցական շարքերը կը կազմաւորուին առաջնորդուելով գաղափարական համահունչ մտածողութեան հաւատարիմ անդամներու միասնական ջանքերով: Անոնց գործունէութիւնը կեանք ու շարժում կու տայ իրենց գաղափարախօսային գրականութեան ու ոգիին, որ կը կազմէ խորքը տուեալ ազգին մէկ բաղադրատարրը հանդիսացող հաւաքականութեան ընկերա-քաղաքական համոզումներուն ու կեցուածքին:
Մեկնելով ընդհանրացած այս ճշմարտութենէն, հայ ժողովուրդի պատմութեան վերջին 150 տարիներուն, քաղաքական իւրայատուկ դերակատարութեամբ հանդէս եկած են ազատագրական պայքարին հաւատացող զինեալ խումբեր ու քաղաքական դիրքորոշում պարտադրող հոսանքներ, իմա՝ յեղափոխաշունչ կուսակցութիւններ: Ժամանակի ոգիին հաղորդակից մեր դասական երեք կուսակցութիւնները,- Արմենական, Հնչակեան եւ Հ.Յ.Դ.,- ծնունդ առին 1885-էն 1890 հնգամեակին:
Յիշեալ երեք կուսակցութիւններն ալ կազմաւորեցին հայ ժողովուրդի ներազգային քաղաքական կամքն ու մտածողութիւնը: Իւրաքանչիւրը իր հերթին, հայ ժողովուրդին ընծայաբերեց իր մտաւորականութեան իմացապաշտ Միտքն ու մարտական Ոգին, իսկ ազատագրութեան ռազմադաշտին՝ չսակարկեց արեան գինը իր շարքայիններուն: Սակայն, գեղեցիկ իրագործումներու կողքին, ունեցանք նաեւ պարտութեան համազօր կորուստներ, որոնց մեծագոյնը՝ ցեղասպանութեան զոհ 1,5 միլիոն արեւմտահայութեան բնաջնջում բնաջնջումն ու մեր պատմական հողերու 80 առ հարիւր տոկոսի կորուստն էր:
Արդարեւ, 1918-ի Սարդարապատի ճակատագրական յաղթանակով ամրագրուած եւ «Հայաստանի Հանրապետութիւն» անունով կնքուած մեր փոքրիկ հողաշերտը, մինչեւ այսօր իր մէջ կը խտացնէ իրաւական հիմունքները մեր ժողովուրդի գոյութեան ու գոյատեւման:
Իսկ 1921-ին, երբ խորհրդային Հայաստանը իրաւականօրէն կը յաջորդէր Հայաստանի առաջին անկախ հանրապետութեան ու կարիքն ունէր համայն հայութեան հոգեկան օժանդակութեան, Արմենական ու ժողովրդավարական սկզբունքներով սնած ու դաստիարակուած մէկէ աւելի գաղափարակից խմբաւորումներու ղեկավարներ ու մտաւորական դէմքեր, Հոկտեմբեր 1-ին, իրարու մօտ գալով, Կ. Պոլսոյ մէջ կազմեցին Ռամկավար Ազատական Կուսակցութիւնը՝ ընդունելով մնալ բարեկամ դիրքերու վրայ Խորհրդային Հայաստանի պետութեան հետ:
Շուրջ եօթը տասնամեակ ամբողջ ՌԱԿ-ի ղեկավարութիւնն ու մտաւորականութիւնը, սփիւռքահայութեան ազգային գաղափարախօսութեան կազմաւորումին նպաստեց իր բնազդային եւ սկզբունքային ուղղամտութեամբ, առաջնորդուելով միշտ քաղաքական ողջախոհութեամբ ու հեռատեսութեամբ, եւ համազգային շահերու առաջնահերթութեամբ: ՌԱԿ-ի ազգային գաղափարաբանութիւնը կը թելադրուէր ո՛չ միայն հրապարակախօսութեամբ ու մամուլով, այլեւ՝ բառերը կը վերածուէին գեղարուեստական մտածողութեան՝ բանաստեղծութեան: Այսինքն, բանաստեղծ Վահան Թէքէեան, 1933-ին, «Ներկայ Հայաստանին» ձօնած իր առաջին քերթուածը կը սկսի հետեւեալ տողերով՝