Մեկնարկեց Լրագրողներու 8րդ Համահայկական Համաժողովը
Հոկտեմբեր 20ին մեկնարկեց «Հայոց պետականութիւնը` միասնութեան առանցք» խորագիրով Լրագրողներու 8րդ համահայկական համաժողովը, որ Հոկտեմբեր 20-22 կ’իրականացուի Երեւանի մէջ, իսկ 23-24` Ստեփանակերտի:
Համաժողովը կազմակերպած է ՀՀ Սփիւռքի նախարարութիւնը՝ լրագրողներու համահայկական համաժողովները համակարգող խորհուրդի , լրատուամիջոցներու համահայկական ընկերակցութեան եւ Հայաստանի Լրագրողներու միութեան հետ համագործակցաբար:
Լրագրողներու 8րդ համահայկական համաժողովը նուիրուած է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետութիւններու անկախութեան 25ամեակին:
Համաժողովի բացման արարողութեան ներկայ էին ՀՀ Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան, ՀՀ մշակոյթի նախարար Արմէն Ամիրեան, Հայաստանի հանրային ռատիոյի տնօրէն Արման Սաղաթելեան, ՀՀ Նախագահի մամլոյ քարտուղար Վլատիմիր Յակոբեան, Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ալեքսան Յարութիւնեան եւ այլ պաշտօնատար անձիք:
Ընթերցուեցաւ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսեանի ուղերձը, զոր ներկայացուց Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ալեքսան Յարութիւնեան, որուն մէջ մասնաւորապէս ըսուած էր. «Ջերմօրէն ողջունում եմ Լրագրողների համահայկական 8րդ համաժողովի մասնակիցներին, կազմակերպիչներին եւ հիւրերին: Ուրախ եմ, որ լրագրողները հերթական համաժողովը հրաւիրել են հայրենիքում:
Խորհրդանշական է, որ ներկայ համաժողովը նուիրուած է հայկական երկու հանրապետութիւնների անկախութեան 25ամեակներին եւ տեղի է ունենում մի ժամանակահատուածում, երբ Հայաստանում իրականացւում են հիմնարար եւ  համակարգային բարեփոխումներ: Այս համատեքստում իւրովի է իմաստաւորւում նաեւ համաժողովի խորագիրը` «Հայոց պետականութիւնը` միասնութեան առանցք»: Մեկնարկելով Երեւանում` համաժողովն աշխատանքները շարունակելու է մեր արդար պայքարի ու նորագոյն յաղթանակների միջնաբերդում` Արցախ աշխարհում:
Հայ մամուլը սկսուեց «Ազդարարով», որ հայրենի հողի վրայ չէր տպագրւում: Այս իրողութիւնն ինքնին արտացոլումն էր մի պատմական իրավիճակի, որ չէր կարող նախանձելի համարուել: Այնուհետեւ մեր լրատուութեան պատմութիւնը հարստացաւ բազմահազար լրատուամիջոցներով եւ դարձաւ հայ մշակոյթի, այդ թւում` քաղաքական մշակոյթի հայելին: Հայկական լրատուամիջոցները թէ՛ Հայրենիքում, եւ թէ՛ աշխարհի բոլոր ծագերում եկեղեցու եւ դպրոցի հետ միասին եղել եւ մնում են հայ ոգու ու ինքնութեան պահպանման հիմնասիւները»:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ.ի օրհնութեան խօսքը փոխանցեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի արտաքին յարաբերութիւններու բաժնի տնօրէն Տէր Նաթան արք. Յովհաննիսեան:
Բացման խօսքով հանդէս եկաւ ՀՀ Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան: Ան շնորհակալութիւն յայտնեց աշխարհի 31 երկիրներէ համաժողովին մասնակցելու համար ժամանած 140 լրագրողներուն: Նախարարը կարեւոր համարեց համաժողովին համար ընտրուած թեման` «Հայոց պետականութիւնը` միասնութեան առանցք», որուն ծիրէն ներս  պիտի հնչեն զեկոյցներ ու պիտի ծաւալուին քննարկումներ: «Անցնող ապրիլեան պատերազմին մենք համահայկական լրատուադաշտի համերաշխ եւ միասնական աշխատանքի ականատեսը դարձանք: Այս համաժողովի նպատակը համահայկական տեղեկատուական դաշտի ընդլայնումն ու կատարելագործումը պէտք է լինի, լրատուական ներուժի համախմբումը եւ արդիւնաւէտ կիրառումը Հայաստանի զարգացման, ՀՀ միջազգային վարկանիշի բարձրացման, Սփիւռքում հայապահպանութեան, համահայակական հիմնախնդիրների լուծման գործընթացում»,- ընդգծեց ՀՀ Սփիւռքի նախարարը:
Առաջին նիստի թեման էր «Համահայկական տեղեկատուական միասնական ցանցի ձեւաւորման կառուցակարգերը եւ լրատուամիջոցներու համագործակցութեան ուղիները ճգնաժամային պայմաններուն»:
Նիստը վարեցին Հայաստանի լրագրողներու միութեան նախագահ Աստղիկ Գէորգեան, «Հորիզոն» շաբաթաթերթի գլխաւոր խմբագիր Վահագն Գարագաշեան (Գանատա), «Զարթօնք» օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր Սեւակ Յակոբեան (Լիբանան), «Հայրենիք» շաբաթաթերթի խմբագիր Արարատ Ղուկասեան (Սպանիա):
Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր Շահան Գանտահարեան հանդէս եկաւ «Ճգնաժամային տեղեկատուութիւնը եւ հայկական լրատուադաշտը» թեմայով:
«Նոյեան տապան» մետիա հոլտինկի տնօրէն Տիգրան Յարութիւնեան անդրադարձաւ համահայկական տեղեկատուական ցանցի ձեւաւորման փուլերուն եւ արդի պայմաններուն մէջ զարգացման առանձնայատկութիւններուն:
Չեխիոյ «Օրեր» ամսագիրի թղթակից Աննա Կարապետեան ներկայացուց տեղեկատուական անվտանգութեան մարտահրաւէրներն ու հրատապ խնդիրները:
Լիբանանի Հայ Երիտասարդաց Ընկերակցութեան մամլոյ եւ տեղեկատուութեան պատասխանատու Ահարոն Շխրտմեան անդրադարձաւ հայ մամուլի համազգային հայեցակարգի մշակման անհրաժեշտութեան:
Առաջին նիստին վերջին զեկոյցը «Արմէնփրէս» լրատուական գործակալութեան տնօրէն Արամ Անանեանինն էր: Ան ներկայացուց «Լրատուութեան ապագան: Ժամանակակից լրատուական միտումները` համահայկական տեղեկատուական միասնական ցանցի ձեւաւորման ծիրէն ներս» թեման:
Համաժողովը ուղիղ կը հեռարձակուի համացանցով․ աշխարհի տարբեր երկիրներէ հայ լրագրողները կը մասնակցին համաժողովի աշխատանքներուն համացանցի միջոցով: